ANASAYFA - Brezilya 2018’e Kadar Mısır Etanolü Üretimini İkiye Katlamak İstiyor

Brezilya 2018’e Kadar Mısır Etanolü Üretimini İkiye Katlamak İstiyor

Amerikan Agriculture.com haberine göre, etanol üretiminde en yaygın kullanılan kamış hammaddesinde mevsimsel sorunlarla karşılaştıkları için, Brezilya’nın biyoyakıt üreticileri daha güvenilir kaynak olarak mısıra yönelmektedir.

Şeker kamışı bitkileri tarihsel olarak büyük bir sorunla karşı karşıya: şeker kamışından biyoyakıt üretiminde sezonun dışında hammadde yetersizliği söz konusu olmaktadır. Bu dönemde şeker enerji sektörü dört ay boyunca atıl durumda kalmaktadır. Örneğin Orta-Güney olarak adlandırılan ana üretim bölgesinde Aralık-Nisan arası üretim kesintiye uğrarken, Kuzeydoğu bölgesindeki şeker kamışı üreticileri için sezon dışı dönem Mayıs-Eylül ayları arası yaşanmaktadır. Bununla birlikte, yıl boyunca kesintisiz olarak etanol üretebilme imkanı sağlayan, mısırın son beş yıldır hammadde olarak kullanımı ile fabrikalar üretimin durması sorununa çözüm bulmuş oldu.

Mato Grosso eyaletindeki Campos de Júlio şehrinde, alternatif olarak mısırdan etanol üretimi üzerinde Usimat firması 2011’den beri çalışmaktadır. Usimat’ın çalışmaları altyapısını adapte etmek ve esnek fabrika dönüşümü (hem şeker kamışı, hem de mısır işleyen) için 25 milyon Brezilya Reali (8,3 milyon ABD Doları) yatırım yapması ile sonuçlanabilmiştir. Unimat'ın kesintisiz mısır etanolü ürettiği ve eyaletteki diğer fabrikalara ilham kaynağı oldu için bu alternatif üretim yöntemi oldukça ilgi çekmiştir. Usimat, 2015 yılında, şeker kamışı sezonu dışında, mısır kullanmak suretiyle 42.000 litre etanol üretmiştir.

Güncel olarak, Mato Grosso'da şeker kamışı işleyen 10 fabrika bulunmaktadır ve bunlardan üçü esnektir. Bu esnek tesisler biyoyakıt üretmek için mısır da kullanabilmektedir. Usimat'a benzer olarak, Sao José do Rio Claro ve Jaciara'daki Porto Seguro'da bulunan Libra tesisleri tam kapasite ile üretim yapmaktadır. Bu üç fabrika toplamda 150 milyon litre yıllık üretim kapasitesine sahiptir.

Karşılaştıracak olursak, şeker kamışı hasatının başlangıcından 16 Ekim'e kadar geçen sürede, Şeker Kamışı Endüstrisi Birliği'nden alınan verilere göre, fabrikalar 21,2 milyar litre şeker kamışı etanol üretmiştir. Dolayısıyla, mısırdan üretilen etanolün miktarı kamıştan üretilen etanole göre açıkça çok düşüktür.

Bununla birlikte, uzmanlar mısır etanolü sektörünün hızlı bir şekilde büyüyeceğini öngörmektedir. Ziraat Bakanlığı'na bağlı bir kuruluş olan Soya Fasulyesi Sektör Komitesi başkanı Glauber Silveira'ya göre, eyalette iki yeni mısır etanolü fabrikası inşa edilmektedir ve gelecek sezonda mısır etanolü üretiminin iki katına çıkması beklenmektedir. Glauber, 2017/2018 sezonunda faaliyete geçecek olan bu iki yeni fabrika ile mısır etanolü üretiminin 300 milyon litreyi geçeceğini belirtmiştir.

FS Bioenergy’nin yaptığı projeler gibi çalışmalarla mısır etanolü üretiminin hızlanabilecektir. FS Bioenergia, yılda 220 milyon litre etanol üretme kapasitesine sahip olacak tesiste 372 milyon Brezilya Reali (124 milyon ABD Doları) yatırım yapmaktadır. Mısır ve sorgum için işleme kapasitesi yılda 1 milyon ton olacaktır. Bu projede yer alan Brezilya’daki Summit Grubunun genel müdürü olan Abud, etanolün yanında 6.000 ton mısır yağı ve şebekeye verilecek 60.000 megawat elektrik üreteceklerini belirtmiştir.

Yapım aşamasındaki olan bir başka tesis de gıda işleme, madencilik ve çelik endüstrisiyle ilgilenen Cezayirli çok uluslu bir şirket olan Cevital tarafından yapılmaktadır. Cevital, Mato Grosso eyaleti içerisindeki Sorriso ve Lucas do Rio Verde kentlerindeki soya ve mısır üretim merkezlerine yakın olan Vera şehrinde yaklaşık 2,5 milyar Brezilya Reali (0,83 milyar ABD doları) yatırım yapmaktadır.

Glauber Silveira'ya göre, mısır etanolü Mato Grosso ve Brezilya'da kalıcı olacaktır. Mısır etanolü iki büyük tarihsel problemi olan kamış sezonu dışında fabrikanın atıl kalmasını ve dünyadaki en düşük maliyetli üretim yeri olan ve Orta-Batı bölgelerde, esas olarak Mato Grosso’nun kuzey kısımlarında, yetiştirilen mısırın katma değerinin artırılması ihtiyacını çözmektedir.

Silveira, mısır etanolünün tahıl değerini nasıl artırdığını anlamak için Mato Grosso'yu örnek olarak gösterilmektedir. Mato Grosso Bitki ve Hayvancılık Enstitüsü (IMEA) verilerine göre, bu yıl Ocak-Ekim ayları arasında, eyalet yaklaşık 10 milyon ton mısır ihraç ederek 3 milyar Brezilya Reali (1 milyar ABD doları) civarında gelir elde etmiştir. Silveira'ya göre eğer bu mısır miktarı etanol üretimi için işlenirse, 4 milyar litre yakıta denk gelecektir.

Etanoldan elde edilen gelir, elektrik üretimi ve DDG'nin (dried distillers' grain-kuru hayvancılık tohumu, hayvansal yem olarak yüksek oranda değer verilen mısırın yüksek proteinli bir yan ürünü) satışı da dahil olmak üzere toplam geliri hesaplandığından sektörün büyüklüğü 13 milyar Brezilya Reali (4,3 milyar ABD doları) kadardır. Silveira'ya göre, mısır etanolünden elde edilen gelir inanılmazdır. Brezilya’nın yakıtta kendi kendine yeterli olmadığı ve benzini ithal etmek zorunda kaldığı için talep artmaktadır. Ayrıca mısır etanol üretimi hayvan besleme sektörüyle rekabet etmemektedir. Silveira, "Önümüzdeki yıl Brezilya mısırı üretiminin yaklaşık 85 milyon ton ve tüketiminin yaklaşık 55 milyon ton olabilir. Diğer bir deyişle 30 milyon ton fazlalık olacaktır ve bu fazla mısırla etanol üreteceğiz" dedi.

 

Kaynak: www.sugaronline.com